Uczniowie klasy 2a poszukiwali oznak wiosny. Obserwowali przyrodę, wypatrywali zwiastunów nadejścia tej pięknej pory roku. Aby utrwalić wiadomości wykonali lapbooki -Wiosna w przyrodzie. Zajęcie to cieszyło się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Jednak największym wyzwaniem, którego podjęli się drugoklasiści, było przygotowanie przedstawienia pt."Jak Wiosna rozweseliła smutną Królewnę". Na widowni zasiadły koleżanki i koledzy z klas I-III. To były ciekawe doświadczenia, doskonalące współpracę w zespole klasowym.
WITAJ WIOSNO !
Wycieczka na Pomorze
Uczniowie klas trzecich wybrali się na niezwykle emocjonującą wycieczkę na Pomorze Gdańskie. Pierwszym punktem programu był spacer nad Morzem Bałtyckim. Następnie przeszliśmy na Westerplatte, które kojarzy się z rozpoczęciem II wojny światowej. Wiele emocji wywołał pomnik Obrońców Wybrzeża. Stąd udaliśmy się do teatru na musical "Kosmos",który przedstawia zarówno piękno, jak i problemy współczesnego świata. Głównym jego tematem były wartości, potrzeba radości, przyjaźni i nadziei. Była to wspaniała okazja do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru. Na koniec pojechaliśmy do Centrum Eksperymentu w Gdyni. Jest to miejsce, które łączy edukację z nauką w interaktywny sposób. Uczniowie mogli poznać tajniki energii odnawialnej, poczuć wstrząsy, które towarzyszą trzęsieniu ziemi oraz eksperymentować z iluzjami optycznymi, dźwiękowymi i dotykowymi.
Pełni wielu wrażeń, zmęczeni i zadowoleni wróciliśmy do domu.
W. Budzich, A. Grzybowska, M. Wójcik
„Kamienie na szaniec” w formie wojennej gazety – projekt edukacyjny realizowany przez klasę 8a
Uczniowie klasy 8a pracowali nad projektem edukacyjnym, który stanowił podsumowanie lektury obowiązkowej „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Ich zadaniem było stworzenie „Gazety Wojennej”, która w ciekawy sposób przedstawiała najważniejsze wydarzenia i postaci z książki.
Projekt miał na celu utrwalenie wiedzy o lekturze, ale również rozwijanie umiejętności pracy w grupie, kreatywnego myślenia i prezentacji informacji. Uczniowie mieli pełną swobodę w doborze formy gazety – mogli stworzyć ją zarówno w formie tradycyjnej, ręcznie rysowanej gazetki, jak i nowoczesnego projektu komputerowego. Ocenie podlegały zarówno merytoryczne aspekty pracy, jak i estetyka wykonania. Wszyscy wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem, a efekty pracy przeszły najśmielsze oczekiwania.
„Gazeta Wojenna” to nie tylko podsumowanie lektury, ale również hołd dla bohaterów, którzy w trudnych czasach wojny wykazali się odwagą i poświęceniem. Projekt ten pozwolił uczniom lepiej zrozumieć realia okupowanej Polski i docenić wartość wolności.
Tekst: Marlena Gierszewska
„Afrykańskie przygody Stasia i Nel"
Klasa 6b, podczas omawiania lektury „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, zamieniła się w prawdziwych podróżników. Uczniowie, podzieleni na grupy, wyruszyli w fascynującą podróż po Afryce, podążając śladami Stasia i Nel.
Podczas lekcji uczniowie analizowali fragmenty książki, tworzyli mapy podróży, opisywali napotkane zwierzęta i rośliny, a nawet próbowali wcielić się w role bohaterów. Dzięki temu lekcja stała się niezapomnianą przygodą, a lektura „W pustyni i w puszczy” nabrała nowego wymiaru.
Praca w grupach to wszechstronna metoda edukacyjna, która rozwija zarówno kompetencje społeczne, jak i poznawcze uczniów. Uczy ich współpracy, komunikacji, odpowiedzialności, kreatywności i wzajemnej pomocy, co jest niezwykle cenne w dzisiejszym świecie.
Tekst: Marlena Gierszewska
POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE- etap wojewódzki
27.03 uczennice naszej szkoły brały udział w konkursie dotyczącym znajomości parków krajobrazowych województwa kujawsko-pomorskiego oraz wiedzy o owadach. W konkursie tym brały udział: Lena Rostkowska, Zuzanna Kamińska i Agata Sadowska . Z wielką radością informuję, że nasza szkoła zajęła III miejsce w etapie wojewódzkim.
Tekst: K. Mówińska
Światowy Dzień Wody
Światowy Dzień Wody był doskonałą okazją by uświadomić dzieciom, że woda zapewnia nie tylko życie, zdrowie, ochłodę ale też dużo radości. Przedszkolaki z grupy 0d przekonały się o tym na zajęciach wykonując eksperymenty, które pozwoliły poznać jej właściwości, stany skupienia oraz obieg wody w przyrodzie. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna z wykorzystaniem wody
Tekst: Magdalena Czyża
Dzień bez plecaka
Kreatywność naszych uczniów jest niograniczona. W dniu dzisiejszym uczniowie zamiast w plecakach książki mieli w koszach, skrzynkach, garnkach, walizkach, zlewach, poduszkach, pufach a nawet w taczce czy na suszarce do ubrań.
Tekst: K. Mówińska
Dzień Hobbysty w szkole
W środę, 26.03.2025r., w naszej szkole odbył się "Dzień hobbysty". Pasjonaci prezentowali swoje ekspozycje na sali gimnastycznej, a pozostali oglądali je i mieli okazję do zapoznania się z przeróżnymi zainteresowaniami.
Zaprezentowano m.in. takie hobby jak:
-malarstwo,
-fotografia,
-scrapbooking,
- granie na instrumencie
-fotografowanie,
-rysowanie,
-taniec,
-śpiew.
Po obejrzeniu wystaw wszyscy pasjonaci otrzymali słodki upominek.
Być może po tym dniu niektórzy z oglądających znajdą hobby dla siebie
Tekst: Magdalena Stawska-Pikulska
X Igrzyska Wiedzy za nami
To był dzień pełen emocji, mnóstwa wrażeń, dobrej zabawy
19 szkół podstawowych z Brodnicy i powiatu brodnickiego zmagało się z ciekawie przygotowanymi zadaniami z różnych dziedzin nauki
Każdą drużynę wiernie i niesamowicie wspierali kibice! Wszystkie grupy miały plakaty z różnorodnymi hasłami i motywującymi słowami.
Udział w „Igrzyskach Wiedzy” to nie tylko doskonała okazja do powtórzenia wiadomości przed zbliżającymi się egzaminami, ale również wspaniała możliwość integracji środowiska uczniowskiego.
W wyniku międzyszkolnej rywalizacji:
I miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 3 w Brodnicy
II miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Zbicznie
III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 w Brodnicy
Wszystkim serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy na kolejną edycje konkursu, która z pewnością odbędzie się za rok!
Dziękujemy za przybycie:
@Szkoła Podstawowa im. Królewny Anny Wazówny w Gorczenicy
@Szkoła Podstawowa w Jajkowie
@Szkoła Podstawowa w Janowie
Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Jastrzębiu
@Szkoła Podstawowa w Kruszynach
@Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu
@Zespół Szkół w Pokrzydowie
@Szkoła Podstawowa w Radoszkach
@Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Szabdzie
Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce
@Szkoła Podstawowa im. ppor. Piotra Wysockiego w Świedziebni
@Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie
@Szkoła Podstawowa nr 1 w Brodnicy
Szkoła Podstawowa nr 2 w Brodnicy
@Szkoła Podstawowa nr 3 w Brodnicy
@Szkoła Podstawowa nr 4 w Brodnicy
Woda- skarb życia! 💧💧💧
Dzień Wody w przedszkolu to wyjątkowa okazja, by przez zabawę i eksperymenty pokazać dzieciom, jak ważna jest woda. To dzień pełen kreatywnych aktywności, które pomagają najmłodszym zrozumieć, skąd bierze się woda, jak ją oszczędzać i dlaczego jest niezbędna dla ludzi
Grupa Oc
Tekst: Paulina Jeziorska
Dzień Wody w grupie 0e
24 marca dzieci z grupy 0 e przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, aby świętować “Dzień Wody”. Dzień ten miał na celu uświadomienie znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Dzieci tego dnia brały udział w zabawach: badawczych (“Jaka jest woda?”, “Co pływa, a co tonie?”, “Wędrująca woda”). Poznały wędrówkę kropel wody i dowiedziały się skąd się bierze deszcz. Rozwiązały zagadki obrazkowe. Dowiedziały się, że wody mimo że jest dużo na świecie, to tylko nieznaczna jej część służy do picia. Dzieci zadeklarowały, że będą oszczędzać wodę zarówno w domu jak i w przedszkolu. (Dodały również, że muszą “pilnować” rodziców, aby oszczędzali wodę. :)Na zakończenie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną “Kropelka”.
Tekst: Monika Steckowska
Igrzyska Wiedzy w III LO
- 8
Sukces Uczniów
W dniu 25 marca 2025 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Brodnicy odbyły się Igrzyska Wiedzy, które zgromadziły uczestników z 19 szkół podstawowych z całego powiatu. Celem wydarzenia było rozwijanie zainteresowań uczniów oraz promowanie wiedzy w różnych dziedzinach – od nauk ścisłych po humanistyczne i plastyczne.
Uczestnicy musieli zmierzyć się z różnorodnymi zadaniami, które sprawdzały ich wiedzę, umiejętności analityczne oraz zdolność do pracy w grupie.
Szczególnym osiągnięciem podczas Igrzysk Wiedzy było zdobycie miejsca przez uczniów. Zespół, w skład którego wchodziło 5 uczniów: Julia Duda,Agata Sadowska,Julita Jonowska-Warachowska,
Zuzanna Graczyk i Szymon Ptaszyński, wykazał się doskonałą znajomością tematów oraz zdolnością do efektywnej współpracy. Ich zaangażowanie i determinacja przyniosły znakomite rezultaty. Zmagania wspierała silna grupa kibiców.
Uczestnicy podkreślali, jak ważne jest dla nich rozwijanie pasji oraz zdobywanie nowych umiejętności w przyjaznej atmosferze.
Na zakończenie wydarzenia, dyrekcja III Liceum Ogólnokształcącego oraz nauczyciele złożyli gratulacje wszystkim uczestnikom.
Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Igrzysk Wiedzy, która z pewnością przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników i dostarczy niezapomnianych emocji!
Dziękujemy naszym uczniom i nauczycielom, p.K.Mówińskiej i p.R.Laskowskiemu.
Makiety skrzyżowania drogowego
Na lekcjach techniki w klasach czwartych uczniowie realizowali projekt edukacyjny. Zadaniem uczniów było wykonanie makiety skrzyżowania drogowego, co stanowiło praktyczne zastosowanie wiedzy z zakresu zasad ruchu drogowego.
Celem projektu było:
1. Utrwalenie i poszerzenie wiedzy uczniów na temat przepisów ruchu drogowego.
2. Rozwijanie umiejętności planowania i projektowania.
3. Kształtowanie zdolności manualnych oraz przestrzennego myślenia.
4. Nauka pracy zespołowej i współpracy.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem podjęli się zadania, wykazując się kreatywnością i precyzją w wykonaniu makiet. Projekty obejmowały różnorodne typy skrzyżowań, z uwzględnieniem znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej.
Na koniec projektu uczniowie przeprowadzali symulacje drogowe wykorzystując wykonane przez siebie makiety.
Tekst: A. Małkowska
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
24 marca uczniowie klas 5-8 brali udział w Światowych Dniach Wody. W związku z tym klasy te wykonywali " tęczę w probówce" oraz 2 osoby z każdej klasy mieli do wykonania quiz wiedzy o wodzie. Poniżej podaję zwycięskie klasy:
Klasa 5b
Klasa 6a
Klasa 7a
Klasa 8b
GRATULUJĘ- zwycięskie klasy otrzymają bon na dzień bez kartkówek
Serdecznie dziekuję wszystkim uczniom za zaangażowanie oraz nauczycielom za pomoc.
Dodatkowo chętne klasy 1-4 mogły wykonać plakat zachęcający do oszczędzania wody. Dziękuję za piękne pracę klasie 1a, 2a i 2b.
Organizator konkursu: K. Mówińska
"TYDZIEŃ MÓZGU 2025" - podsumowanie
- 1
14 marca 2025r. w Dniu Liczby Pi odbyło się podsumowanie działań związanych z obchodami "TYGODNIA MÓZGU 2025" w naszej szkole. Tego dnia rozegrano również konkurs pomiędzy klasami równoległymi, który polegał na rozwiązywaniu rebusów i łamigłówek. Na koniec wręczono nagrody dla poszczególnych klas oraz nagrodę za zwycięstwo w konkursie "Kto lepiej zna liczbę Pi".
Organizatorzy konkursu p. Katarzyna Mówińska oraz p. Rafał Laskowski bardzo dziękują uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie kolejnej już edycji ""TYGODNIA MÓZGU".
Tekst:R.Laskowski
Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, w tym dniu obchodzimy także Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, ponieważ właśnie w 21 parze chromosomów osoby zdrowe mają 2 chromosomy, a osoby z Zespołem Downa -3. Wesołe i kolorowe skarpetki są symbolem tolerancji i solidarności.
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
Rekolekcje wielkopostne to szczególny i wyjątkowy czas, który pozwala lepiej przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Udział w rekolekcjach powinien być dla nas czasem zadumy i refleksji. W tych dniach uczniowie naszej szkoły modlili się, śpiewali , tańczyli i aktywnie uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych. Dziękujemy księżom oraz rekolekcjoniście za poświęcony czas, tłumaczenie Słowa Bożego oraz prowadzenie rekolekcji wielkopostnych.
Kolejna placówka dołączyła do akcji!
Otrzymaliśmy kolejne zdjęcia z wiosennego sprzątania od Zespół Szkół w Zbicznie! Cieszymy się, że nasze worki, przygotowane wspólnie z Cofresco Poland, pomagają w tej inicjatywie.
Dziękujemy za zaangażowanie! Kto jeszcze chce dołączyć? Mamy jeszcze worki do rozdania – piszcie do nas!
WITAJ WIOSNO
Nieśmiało, po cichutku, przyszła... Nareszcie Wiosna !!!!
Bardzo za nią tęskniliśmy, dlatego też zgotowaliśmy jej huczne powitanie
W piątek 21 marca wszystkie Dzieci z naszego przedszkola świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Tego dnia zajęcia rozpoczęliśmy od przygotowania sukni dla naszej Marzanny, wspólnie rozmawialiśmy i śpiewaliśmy piosenki o wiośnie. Dzieci miały okazję wykazać się znajomością i wiedzą o nadchodzącej porze roku, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania dotyczące wiosny.
Mimo wielu atrakcji najbardziej oczekiwaną częścią dnia było wyjście na spacer, podczas którego mogliśmy pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci radośnie maszerowały w wiosennym pochodzie, na czele którego widniała Marzanna, którą następnie pożegnaliśmy według tradycji. Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych Przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
W tym dniu przedszkolaki okazały solidarność z osobami z trisomią 21.
Tekst : Monika Steckowska
KONKURS NA FILM