Korzystając z pięknej pogody, przedszkolaki z grupy 0e wybrały się na długi spacer. Dzieci podziwiały okolice przedszkola w jesiennej szacie, poznając gatunki drzew, owoców i liści.
M.Steckowska
Korzystając z pięknej pogody, przedszkolaki z grupy 0e wybrały się na długi spacer. Dzieci podziwiały okolice przedszkola w jesiennej szacie, poznając gatunki drzew, owoców i liści.
M.Steckowska
18 października uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach, podczas których zostali zapoznani z regulaminem biblioteki szkolnej i jej księgozbiorem. Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika, w czasie którego drugoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanowali książki i sumiennie wypełniali obowiązki czytelnika. Aby wziąć jednak udział w pasowaniu, uczniowie musieli dobrze wykonać zadanie polegające na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytania związane z biblioteką i książkami. Egzamin zdali celująco. Dzieci wypożyczyli swoje pierwsze książki. Na zakończenie pozowali do wspólnego zdjęcia.18 października uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach, podczas których zostali zapoznani z regulaminem biblioteki szkolnej i jej księgozbiorem. Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika, w czasie którego drugoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanowali książki i sumiennie wypełniali obowiązki czytelnika. Aby wziąć jednak udział w pasowaniu, uczniowie musieli dobrze wykonać zadanie polegające na udzieleniu poprawnej odpowiedzi na pytania związane z biblioteką i książkami. Egzamin zdali celująco. Dzieci wypożyczyli swoje pierwsze książki. Na zakończenie pozowali do wspólnego zdjęcia.
Tekst Wojciech Żurański
Dzień 3. - 17.10.2024 r.
Ostatni dzień naszej przygody, to oczywiście powrót do domu, ale po drodze czekało nas jeszcze zwiedzanie Kamienia Pomorskiego – najstarszego miasta na Pomorzu Zachodnim, które jest położone nad Zalewem Kamieńskim. Zobaczyliśmy m.in. Stare Miasto, Osiedle Katedralne z pałacem biskupim i dworkiem Ewalda von Kleista oraz Katedrę Jana Chrzciciela, molo i marinę. Ważnym punktem programu było Muzeum Kamieni, które mieści się w XIV-wiecznej Baszcie Wolińskiej, jedynej z ośmiu ocalałych. Tutaj obejrzeliśmy setki ciekawych minerałów, skamieniałości, a także eksponaty pochodzące z kosmosu. Przechadzając się po salach zwróciliśmy uwagę na olbrzymie geody ametystów, fragmenty skamieniałych kości prehistorycznych zwierząt, w tym kompletny szkielet dinozaura Deinonychusa, a także meteoryt Gibeon. Jednym z ciekawszych eksponatów było gniazdo jaj dinozaura kaczodziobego.
Nasza wycieczka dobiega końca, opuszczamy Pomorze Zachodnie. W drodze powrotnej ponadprogramowo zjedliśmy obiad i teraz już tylko trasa na nasze przepiękne Pojezierze Brodnickie. Zmęczeni, ale szczęśliwi, z ogromnym bagażem doświadczeń - wracamy do codzienności.
Tekst: Marlena Gierszewska
W czwartek 17 października uczniowie klas 1-3 udali się do Brodnickiego Domu Kultury na przedstawienie pt. : Baśnie Dalekiego Wschodu. Mieli możliwość podziwiania nie tylko gry aktorów, ale również strojów, bogatej scenografii I ciekawych efektów świetlnych. Do szkoły wrócili pełni wrażeń.
Tekst: G.Wójcik
Dzień 2. - 16.10.2024 r.
Drugi dzień naszej wycieczki to mnóstwo atrakcji. Po śniadaniu udaliśmy się do Wolińskiego Parku Narodowego. Ta część Pomorza Zachodniego, to najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego, dobrze zachowane lasy bukowe, a sama wyspa Wolin, to najwyższe na naszym wybrzeżu klify. Na Wyspie Wolin odwiedziliśmy także Skansen Słowian i Wikingów. Skansen stanowi rekonstrukcję zabudowań mieszkalnych i rzemieślniczych wczesnośredniowiecznego Wolina. We wnętrzach chat zobaczyliśmy replikę mebli, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku sprzed 1000 lat. Mieliśmy okazję podpatrzeć pracę rzemieślników, ubranych w historyczne stroje, ale również spróbować własnych sił, a przez to poznać w praktyce życie i pracę naszych przodków.
Kolejnym punktem programu było Świnoujście. Tutaj odwiedziliśmy Fort Gerharda, który jest jednym z niewielu w Europie żywych muzeów, gdzie turyści mogą na chwilę przenieść się w czasie i na własnej skórze poczuć smak wojskowej służby. Zwiedzanie fortu ma formę przyspieszonego przeszkolenia wojskowego. W czasie marszu po terenie i wnętrzach fortu poznawaliśmy jego historię, przechodząc jednocześnie kilka prób, czy nadajemy się do służby wojskowej. Żołnierz pruski był bardzo surowy, dyscyplinę odczuliśmy wszyscy...
Nieplanowanymi atrakcjami był przejazd tunelem pod rzeką Świną łączącym wyspy Wolin i Uznam oraz popłynęliśmy promem, żeby zwiedzić najwyższą na wybrzeżu latarnię morską. Tym, którym udało się wejść na górę, otrzymali imienne certyfikaty.
Następnie zaliczyliśmy spacer wzdłuż Jeziora Turkusowego – niewielkiego, sztucznego zbiornika, który swoją nazwę zawdzięcza niebiesko-zielonej barwie wody. W czasach niemieckich znajdowała się tutaj kopalnia kredy, która obecnie jest podłożem jeziora, a w połączeniu ze światłem, daje tafli niesamowity kolor.
Ostatni punkt zwiedzania na dziś, to Międzyzdroje - letnia stolica Pomorza Zachodniego. Wchodzące w głąb na 395 metrów Zatoki Pomorskiej molo, to prawdziwa wizytówka miasta. Spacer po nim był doskonałą okazją, aby w pełni poczuć prawdziwy morski klimat oraz podziwiać przepiękne widoki. Urzekła nas tętniąca życiem promenada z odrestaurowanymi kamieniczkami z XIX i XX w. oraz bardzo charakterystycznymi szklanymi wodospadami. Obowiązkowo musieliśmy zaliczyć spacer Aleją Gwiazd z odciśniętymi dłońmi polskich aktorów, piosenkarzy i pisarzy. Na koniec dnia podziwialiśmy piękny zachód słońca. Ten dzień spędziliśmy na intensywnym zwiedzaniu. Może dziś wreszcie trochę pośpimy…
Tekst: Marlena Gierszewska
16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Z tej okazji Fundacja WOŚP zorganizowała akcję bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo - oddechowej. Uczniowie klas 1-3 przyłączyli się do tej akcji. Jest ona częścią Programu Edukacyjnego " Ratujemy i Uczymy Ratować", w którym także bierzemy udział.
W. Budzich, A. Grzybowska
Za trud,za serce,za uśmiech…Dziękujemy !
Dziś w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Zbiczno pani Magdalena Golubska, Radna Gminy Zbiczno i Przewodnicząca Komisji Oświaty pani Wioletta Ostrowska, Inspektor Oświaty pani Katarzyna Dembek oraz Zarząd Rady Rodziców: pani Renata Krzyżanowska, pan Paweł Niedźwiedzki, jak również Proboszcz parafii pw.św.Jakuba w Żmijewie ks.Paweł Rochman.
Wójt Gminy Zbiczno pani M.Golubska wyraziła swoje uznanie i złożyła życzenia dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów wręczając Nagrodę Wójta pani Dyrektor i pani Wicedyrektor oraz jednej z nauczycielek.
Dyrektor Szkoły pani Urszula Pomianowska podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za trud,serce i uśmiech, które wkładają w swoją pracę kształcąc nowe pokolenia. Wsród nauczycieli i pracowników administracji i obsługi wyróżnieni otrzymali Nagrodę Dyrektora. Nie zabrakło słów uznania i życzeń dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów od Zarządu Rady Rodziców.
Uczniowie naszej szkoły przy wsparciu nauczycielek p.Joanny Hartka i p.I.Szwarackiej przedstawili montaż słowno - muzyczny, w którym podziękowali pracownikom szkoły za ich poświęcenie i pracę. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli również życzenia i obdarowali wszystkich obecnych upominkiem z życzeniami.
To był piękny dzień!
Dzień 1.
15 października 2024 r. trzydziestoosobowa grupa uczniów z klas: 7a, 8a i 8b wraz z nauczycielkami p.Marleną Gierszewską i p.Bernadetą Kleinowską, udała się na trzydniową wycieczkę, której głównym celem jest poznanie uroków Pomorza Zachodniego. Wycieczka została zorganizowana w ramach programu „Podróże z klasą”, na którą uzyskaliśmy 30.000 zł dofinansowania. Celem tego programu jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Przyznane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane mogą być na finansowanie wycieczek szkolnych w określonych kategoriach wiekowych: klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 7-8. Nasza wycieczka zaplanowana była dla najstarszej grupy wiekowej uczniów szkoły podstawowej. W tym miejscu chciałabym podziękować Pani Katarzynie Dembek - Inspektor ds. Oświaty i Promocji, za błyskawiczne wprowadzenie do systemu naszych wniosków, ponieważ o przyznaniu dotacji decydowały minuty.
Pierwszy dzień wycieczki rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, bo zbiórka była już o 5.50, żebyśmy mogli o 6.00 wyruszyć w długą drogę. Po wielogodzinnej podróży dotarliśmy na piękne Pomorze Zachodnie. Pierwszym punktem programu był Szczecin, który przywitał nas słoneczną pogodą. Tu odwiedziliśmy Muzeum Techniki i Komunikacji. Jest to muzeum zlokalizowane na terenie dawnej zajezdni tramwajowej. W tym miejscu podziwialiśmy szczecińską motoryzację z lat 1919 - 1944, przenieśliśmy się w czasie i mogliśmy się przekonać, czym jeździli nasi dziadkowie czy pradziadkowie.
Następnie zwiedziliśmy Wały Chrobrego - najbardziej reprezentatywną, turystyczną atrakcję miasta. Tworzą one nad Odrą piękne tarasy widokowe o długości 500 metrów. Zobaczyliśmy także Zamek Książąt Pomorskich, kościół św. Jana Ewangelisty, Filharmonię Pomorską, oraz most Długi.
Dodatkową atrakcją był występ duńskiej orkiestry dętej, którą podziwialiśmy na dachu muzeum, który jednosześnie jest Placem Solidarności...
Po wyczerpującym dniu, zmęczeni ale zadowoleni, udaliśmy się do Ośrodka Wypoczynkowego STILO w Międzyzdrojach, czyli do naszego miejsca zakwaterowania.
Tekst: Marlena Gierszewska
Program profilaktyczny UNPLUGGED to innowacyjna inicjatywa skierowana do młodzieży, mająca na celu zapobieganie problemom związanym z nadużywaniem substancji psychoaktywnych oraz poprawę umiejętności życiowych. Program oparty jest na metodzie interaktywnej nauki, która angażuje uczestników w aktywności i dyskusje, co sprzyja przyswajaniuwiedzy oraz rozwijaniu umiejętności społecznych.
UNPLUGGED jest rekomendowanym przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom szkolnym programem profilaktyki używania substancji psychoaktywnych, który składa się z 12 jednostek lekcyjnych.
UNPLUGGED zawiera szczegółowe informacje na temat substancji psychoaktywnych – tytoniu, alkoholu oraz przetworów konopi (marihuana), a dodatkowo innych substancji nielegalnych (amfetamina i inne).
Dnia 02 października 2024 r. przy współpracy z Gminą Zbiczno rozpoczęto cykl zajęć programu profilaktycznego UNPLUGGED w Zespole Szkół w Zbicznie i Pokrzydowie. Realizatorem programu UNPLUGGED jest Ośrodek Terapii i Rozwoju Osobistego w Brodnicy. Zajęcia prowadzone są cyklicznie, co tydzień w klasach VII.
Jesień do doskonały czas na owocowo-warzywne zbiory oraz kształtowanie u dzieci prawidłowych zasad odżywiania. Dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać owoce i warzywa, dzieliły ich nazwy na sylaby, określały ich kształt, wielkość, kolor, przeliczały i segregowały. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych przy
piosenkach „Małe czerwone jabłuszko”,”Warzywa i owoce”, dzielnie recytowały wierszyk „Wpadła gruszka do fartuszka, a za gruszką dwa jabłuszka…”
M.Steckowska
Chciałabym wyróżnić i pochwalić uczniów klasy 2a za sumienne wywiązywanie się z obowiązków ucznia. Nosząc kamizelki dbacie o bezpieczeństwo swoje jak i innych. Stanowicie wzór do naśladowania
Urszula Pomianowska
dyrektor szkoły
Uczniowie klasy 3 b przygotowali zdrowe i kolorowe śniadanie. Nie zabrakło kanapek oraz owocowych sałatek i szaszłyków. Po takiej dawce zdrowych witamin energia i dobry humor z pewnością będą dopisywać uczniom.
Święto Pieczonego Ziemniaka lub też Dzień Kartofla to zabawny sposób na powitanie jesieni.Organizowany jest wielu polskich miejscowościach. Ziemniak uznawany jest za najtańsze i najbardziej powszechne źródło witaminy C w diecie Polaków. Do Europy sprowadzili go Hiszpanie jako roślinę ozdobną w XVIII wieku. Dopiero 150 lat później zaczęto go wykorzystywać w kuchni. Uczniowie klasy 3 a urządzili klasowe święto tego warzywa. Sporządzili swoją książkę kucharską z przepisami na dania z ziemniaków. Ze smakiem zajadali ugotowane na parze bulwy, wykonali śmieszne stworki i bawili się masą newtonowską z mąki ziemniaczanej. Było wesoło .Będziemy miło wspominać ten dzień.
W dniach 23 września oraz 3 października 2024r. kolejni nauczyciele w ramach poprawy jakości pracy naszej szkoły przystąpili do pracy na platformie Ewtinning. Nauczyciele przedszkola,( p.Steckowska, p.Czyża, p.Jeziorska, p.Domagalska, p.Kania) klas 1-3 (P.Grzybowska, p.Hartka, p Budzich ) oraz 4-8 ( p.W Kędziorska, p.Mowińska p.Dobrowolska, p.Stawska-Pikulska) rozpoczęli pracę nad nowym projektem : "Odkrycia, które zmieniły świat. Przygoda z Noblistami." nadzorowanym przez p.Katarzynę Sopolińską ambasadorkę Etwinning. W tym samym czasie panie V.Dobrowolska i M.Stawska-Pikulska realizują kolejny już projekt międzynarodowy pt."Joyful Reading Journey" -Radosna przygoda z czytaniem dla uczniów klas 4-8. Chętnych uczniów do realizacji działań w ramach obydwu projektów w roku szkolnym 2024/25 serdecznie zapraszamy do współpracy!
Tekst: Magdalena Stawska-Pikulska
Podczas dzisiejszych tych zajęć pogłębialiśmy wiedzę na temat warzyw i owoców oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia, a także dowiadywaliśmy się co powinno się spożywać na I i II śniadanie, aby było ono zdrowe i pożywne.
M.Steckowska
Kształtowanie zachowań służących zdrowiu, nawyk prawidłowego odżywiania się, to bardzo ważna sprawa. Uczniowie klas drugich oraz klasy 3a, w ramach zajęć "Żyj zdrowo i kolorowo" przypomnieli sobie zasady odżywiania się, a także przygotowali kolorowe kanapki, owocowe jeże oraz pyszną sałatkę. To był smakowity dzień
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach
w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców.
W tym dniu dziewczynki wręczały chłopcom upominki, własnoręcznie namalowane laurki, złożyły życzenia i uściskały. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci.
M.Steckowska
Powered by aSc EduPage